Jaka jest różnica pomiędzy roletami a screenami?

2023-06-19 08:06

Budując lub remontując dom warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej stolarki okiennej oraz osłon przeciwsłonecznych. Zdecydowanie podnoszą komfort przebywania w pomieszczeniach i wpływają na obniżenie temperatur we wnętrzach w upalne dni jak. W tym artykule przedstawię Ci różnice między roletami a screenami. Dowiesz się również, które rozwiązanie będzie dla Ciebie i gdzie możesz stworzyć wstępną konfigurację produktową.

Różnica między roletami a screenami: cechy

W zależności od konstrukcji oraz miejsca montażu rolety mogą pełnić różne funkcje. Podstawową z nich jest zwiększenie komfortu w domu szczególnie podczas upalnych dni. Opuszczając roletę ograniczamy ilość docierających do wnętrza promieni słonecznych do minimum. Wpływa to również na oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną szczególnie, jeżeli w domu mamy zamontowaną klimatyzację.

Drugą funkcją jest zwiększenie bezpieczeństwa w domu, szczególnie przy klasycznych roletach zewnętrznych. Opuszczone w nocy lub podczas nieobecności rolety utrudniają włamywaczom dostanie się do wnętrza budynku jak i spowodowanie ogólnych uszkodzeń bezpośrednio na szybach. Taką roletę zamontujesz także na drzwiach tarasowych.

Różnica między roletami a screenami

Klasyczne rolety zewnętrzne

Rolety adaptacyjne

Rolety adaptacyjne są montowane we wnęce lub na fasadzie budynku. Montaż tego rodzaju rolet nie wymaga żadnych zmian w istniejącej konstrukcji budynku. 

Rolety nadstawne

Rolety nadstawne są montowane bezpośrednio na ościeżnicy okna. Skrzynie rolet wykonane są z PVC lub styropianu i mogą być całkowicie lub częściowo zabudowane. 

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe są zalecane do montażu na etapie budowy obiektu. W przypadku istniejących budynków, z pewnością wymaga to wprowadzenia zmian w obrębie nadproża.

Ogólne cechy rolet zewnętrznych

Izolacja termiczna: Rolety zewnętrzne skutecznie izolują pomieszczenia, ograniczając straty ciepła zimą oraz zapobiegając nagrzewaniu się latem. Dzięki nim zmniejszysz koszty energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia Twojego domu.

Redukcja hałasu: Rolety zewnętrzne tworzą barierę dla dźwięków z zewnątrz, dzięki nim skutecznie zmniejszysz poziom hałasu, zwłaszcza w przypadku umiejscowienia przy ruchliwych ulicach lub w pobliżu źródeł hałasu.

Prywatność i zaciemnienie: Rolety zewnętrzne umożliwiają precyzyjną kontrolę nad ilością wpadającego światła, zapewniając jednocześnie prywatność. Łatwo je dostosujesz, aby zapewniły odpowiednie warunki do wypoczynku i relaksu.

Ochrona przed włamaniem: Solidne rolety zewnętrzne stanowią dodatkową przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy, utrudniając im dostęp do okien. Możesz również wyposażyć je w  systemy antywłamaniowe, takie jak blokady, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa w domu.

różnica między roletami a screenami

Roleta typu screen

Charakterystyka rolety

Roleta typu screen charakteryzuje się praktycznością i estetyką oraz wykonaniem z materiału. Przeznaczone są do montażu na fasadzie budynku lub we wnęce.

System ten cechuje niezastąpiona ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń oraz zapewnienie komfortu w Twoim domu, szczególnie podczas upalnych dni.

Sama roleta dostępna jest w dwóch wariantach:

  • ZIP Screen – w postaci materiału zapinanego zamkiem błyskawicznym w prowadnicy, który tworzy szczelną barierę przed insektami.
  • Standard Screen – typowe prowadnice, które możemy znaleźć również w standardowych roletach zewnętrznych.


Zalety rolety typu screen

Ochrona termiczna: Rolety screen izolują termicznie pomieszczenia, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Działa to zarówno podczas ogrzewania, jak i chłodzenia dzięki czemu możesz oszczędzać energię.

Przepuszczalność światła: Rolety screen umiarkowanie przepuszczają światło, pozwalając na delikatne rozproszenie naturalnego światła w pomieszczeniach. Dzięki nim możesz cieszyć się przyjemnym oświetleniem, jednocześnie chroniąc się przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Ochrona przed promieniowaniem UV: Rolety screen blokują szkodliwe promieniowanie UV, chroniąc meble, tkaniny i inne elementy przed blaknięciem i uszkodzeniem.

Prywatność i widoczność z zewnątrz: Rolety screen zapewniają prywatność i jednocześnie umożliwiają obserwację otoczenia z wnętrza pomieszczeń. Dzięki specjalnej strukturze materiału, możesz mieć widok na zewnątrz, jednocześnie utrudniając przechodniom spojrzenie do środka.

różnica między roletami a screenami

Jaka roleta dla kogo?

Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo i pełną redukcję promieni słonecznych wpadających do Twojego domu, zdecydowanie postaw na klasyczną roletę zewnętrzną. Jeżeli cenisz sobie komfort i zależy Ci głównie na zmniejszeniu wpadających promieni słonecznych tym samym zachowując pełną estetyką, rozważ rolety typu screen. Zdecydowanie będą przydatne podczas naprawdę upalnych dni oraz wieczorami ze względu na połączenie ze sobą funkcji rolety oraz moskitiery. 

Chciałbyś stworzyć własną konfigurację rolet i wysłać ją bezpośrednio do najbliższego dystrybutora?

Skorzystaj z naszego konfiguratora!

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.

Nasza strona wykorzystuje narzędzia Google Analytics, Google Tag Manager oraz Google Ads opracowane przez firmę Google LLC. Klikając “Akceptuję” akceptujesz zapisy naszej Polityki prywatności. Zapoznaj się z nią klikając w link.